Navigácia

Vyhodnotenie plánu práce

VYHODNOTENIE PLÁNU PRÁCE ZUŠ BREZOVÁ POD BRADLOM za školský rok 2014/2015

VYHODNOTENIE PLÁNU PRÁCE ZUŠ BREZOVÁ POD BRADLOM za šk.r. 2014/2015

 

 

Podkladmi pre vyhotovenie tohto vyhodnotenia plánu práce školy za šk.r. 2014/2015 sú výsledky z vyučovacieho a výchovného procesu, závery, pripomienky a nové podnety z porád, predmetových komisii, rady školy a akcií v  priebehu nielen minulého školského roku, ale i predchádzajúcich rokov, požiadaviek rodičov  našich žiakov  , skúseností a pripomienok zo strany zriaďovateľa a v nemalej miere i potrieb detí, našich žiakov, ktorým chceme v plnej miere a kvalifikovane odovzdať svoje skúsenosti a zručnosti pre ich individuálny rast .

Zodpovednosť každého vyučujúceho a vedenia, ako súčasti právneho subjektu, so zriaďovateľom mestom Brezová pod Bradlom, je stále vyššia vzhľadom na požadované nároky pri výchovnom i vyučovacom procese. Pri plnení plánu práce sme túto skutočnosť rešpektovali s prihliadnutím na predpokladaný rozpočet, miestne podmienky, spoluprácu s inými inštitúciami a rodičmi a na základe pokynov MŠ SR. Bezprostredne sme nadviazali na činnosť z minulých školských rokov, dopĺňali ich a aktualizovali vzhľadom na personálne možnosti školy závislé od  rozpočtových pravidiel.

  Dobré meno školy, ktoré je výsledkom úsilia práce pedagógov i prevádzkového personálu zabezpečilo bezproblémové plnenie plánovanej činnosti i v tomto školskom roku čo do kvality i kvantity a vytvorilo dobré predpoklady pre udržanie si tohoto kreditu i v nasledujúcom školskom roku.

Našou dlhodobou úlohou bolo a je popri plnení základných úloh osnov, tj. vzdelávať aktívne deti v umeleckých činnostiach, pripravovať ich na štúdium na stredných a vysokých školách a uplatniť svoje vedomosti a zručnosti v každodennom živote v rôznych formách, ale aj presvedčiť celú verejnosť o potrebe školy nášho typu ich zapojením do diania života nielen školy ale celého mesta a potrebou udržiavať zanikajúce regionálne tradície.  

          Overili sme si, že propagácia dokáže veľmi ovplyvniť mienku a preto regionálne zameranie školy sme propagovali okrem výukového smerovania v HO, VO i TO ( DFS, cimbalová hudba, keramika, VO ) i formou výstav a koncertov nielen v ZUŠ, v miestnej tlači a na káblovke, formou plagátov a miestneho rozhlasu. Ku každej akcii, či dianiu v škole, sme urobili viacnásobnú propagáciu - vždy viacerými formami i mimo školy tak, aby verejnosť bola informovaná a akcií sa mohla zúčastniť. Musíme však skonštatovať, že napriek tomu, že sa snažíme čas akcií upraviť tak, aby vyhovoval možnosti návštev i účasti žiakov, ktorí musia dochádzať z okolia, a nemeniť ho, je návštevnosť mimo účasti rodičov a príbuzných vystupujúcich stále podľa nás malá, závisí od typu našej akcie a iných aktivít v to istom čase

/prekrývajú sa, lebo nie je v mestských inštitúciach koordinácia akcií/, čoho dokladom je kronika školy. Výstavy, ktoré majú celomestský charakter  a sú zamerané nielen cieľom výchovy umením, ale i pre dospelých, aj v spolupráci s inými organizáciami / ZUŠky, ZŠ, MŠ, amatéri, profesionáli/ sú  inštalované nielen z detských prác, navštívi nevypočitateľne počet občanov. Dobrú účasť badáme na  tradičných akciách školy pri príležitosti Vianoc a sviatkov jari a absolventov.

          S  najväčšou odozvou sa stretávajú akcie poriadané priamo pre deti zo ZŠ, MŠ – ako deň otvorených dverí, workshopy, vernisáže a programy z rôznou aktuálnou tematikou  v spolupráci s týmito zariadeniami. Aj keď aj tam vidíme mierne zníženie spolupráce s vychovávateľkami zo školského klubu /vzdialenosť od ZŠ, množstvo vlastných aktivít a CVČ/ Snažíme sa nenásilnou formou deti odpútať od nečinnosti vo voľnom čase a od pasívnej zábavy a ukázať im cestu k láske k umeniu, aktívnemu prežívaniu pocitov, vnemov a citov cez umenie a pochopiť, že aktívne sa venovať umeleckým smerom je pre každého človeka psychickým prínosom. Prepojenosť umenia, vzájomné vzťahy a ovplyvňovanie sa snažíme nielen našim žiakom priblížiť akciami, projektami ale i prostredím školy.

           Záujem rodičov detí z MŠ o skvalitnenie prípravy detí predškolského veku pre deti v odbore VO a TO sme i v tomto šk. roku vyriešili možnosťou štúdia detí v PŠ. 1skupina detí navštevovala PŠ TO = HPP /Mgr. K. Sedláková /, a 3 skupiny detí z oboch MŠ i okolia sa učili vo VO /1- J. Koníková, 2 - Mgr. Katarína Sedláková /. Tieto deti sa podľa osnov pre jednotlivé odbory vyučovali poobede 2 vyučovacie hodiny týždenne. Do HO  deti z MŠ prijaté žiadne neboli.

Predškoláci z MŠ D. Jurkoviča a aj z MŠ Budovateľská  mali možnosť v rámci projektu oboch škôl týždenne 2 vyučovacie hodiny v doobedňajšom čase navštevovať triedu keramiky a zlepšovať si svoje graficko motorické schopnosti v práci s hlinou, modelovním a tvarovaním. Tento projekt schválilo MsZ ako bezplatnú výučbu v rámci zdokonalenia predškolskej výchovy a vyučuje ju Mgr. Katarína Sedláková.

           

            Rozšírenie informovanosti verejnosti o možnostiach štúdia detí v ZUŠ, jeho predností a prínosu pre jednotlivé deti prinieslo v tomto šk. roku ovocie vo forme zodpovednejšieho  prístupu rodičov pri vykonaní prijímacích pohovorov i u žiakov z MŠ.

Hoci sme sa zasa  stretli s  problémom účasti detí z MŠ na riadnych prijímacích skúškach v júni, bolo detí prijatých menej aj z dôvodu infekčných chorôb v MŠ v čase prijímačiek. Rodičia odkladajú rozhodnutie až na september, až sa dieťa v MŠ znormalizuje a samo chce vyučovanie navštevovať spolu s inými deťmi z triedy MŠ . Rodičia nechávajú rozhodovanie na deti vo veku 5-6 rokov. V rozhodovaní prihlásiť deti na štúdium pomáha veľmi. Deň otvorených dverí, kedy všetky deti od strednej triedy školu navštívia, celú prejdú a zoznámia sa s vyučujúcimi a prácou v škole. Upozornili sme rodičov, že v septembri deti prijmeme len v prípade odôvodnenom / prisťahovanie, odporučenie lekára, objektívna príčina neprítomnosti dieťaťa v čase prijímacích skúšok v júni do 2014/2015 / a to len v prvom týždni nového šk. roka. V máji a júni sme prijali len 3 detí do VO ,  do HPP 5 v  septembri 3 do VO.

Stav prihlásených detí bol na začiatku školského roku 16 / s deľmi ktoré pokračovali /+ 10 deti z MŠ III. v keramickom projekte. V priebehu školského roku sa zmenil na 31.detí.

Deti navštevujúce PŠ TO z MŠ v tomto šk. roku išli podľa plánov hudobno-pohybovej prípravy na pokračovanie v štúdiu TO alebo HO. Ich stav bol len 5 žiakov.

Deti navštevujú ZUŠ v poobedňajšom vyučovacom čase, po čase spánku v MŠ. Pracovný čas je prekonzultovaný s učiteľkami v MŠ a prispôsobuje sa dennému režimu v MŠ. Deti prijímame od 5 rokov, prípadne 4 ktoré dovŕšia 5 rokov v septembri a októbri.  Na základe prijímacích skúšok a odporúčaní učiteliek MŠ sme tieto deti i prijali. Už v minulosti sme si overili, že deti s prirodzeným záujmom vydržia na vyučovaní a tvorivo sa zapájajú do všetkých aktivít. Vyučujúce týchto žiačikov si upravili náročnosť individuálneho prístupu k týmto žiačikom po dohovore s rodičmi. Výučba detí v MŠ sa v praxi overila ( máme všetkých ďalších súrodencov bývalých žiakov) pri výučbe zručností a návykov, celkovej samostatnosti, čo nám spätne potvrdzujú vyučujúci z MŠ i prvých ročníkov ZŠ. Spolupracujeme s oboma MŠ v meste. Vystupovali sme podľa potrieb, osnov a možností spolupráce i na niekoľkých spoločných programoch – VO výstavky, Deň otvorených dverí, návštevy detí na rôznych výstavách v rámci vychádzok, MDŽ, Deň matiek.  Na základe prijímacích skúšok v júni 2014 sme teda prijali do ZUŠ pre školský rok vcelku len 11 nových detí ktoré budú z MŠ, z čoho je 6 do VO a 5 do HPP. Títo pristúpia k deťom ktoré ako strednáci boli už našimi žiakmi alebo veľkákom ktorí zostávajú v MŠ. Vyučujúce deti v MŠ vyzdvihujú a po skončení vyučovania ich odovzdajú rodičom.

   Registrovali sme opätovne záujem dospelých a záujem žiakov z okolia ( Hradište, Jablonica, Bukovec, Myjava, Košariská, Priepasné, ) napriek tomu, že môžu navštevovať i inú ZUŠ, ale nemajú tam študijné odbory ktoré máme my/ TO- so zameraním na folklór, hra na heligonku, priečna flauta, volončelo/. Týmto žiakom sme sa zatiaľ snažili vychádzať v ústrety aj pri stanovení rozvrhu vzhľadom na autobusové spoje i kombinovaním potrieb výučby tak, aby cestovali čo najmenej a vo vhodnom čase.

V školskom roku 2014/2015 študovalo v našej škole v septembri 52 dospelých -  z toho

                           TO TIN 4

                           HO 13 - 1 klavír, 1 violončelo, 1 heligonka, 4 gitary, 3 spev, 3 bicie

                           VO 35 -  k+m 11, VOk  24

 

Pretrváva nezáujem o LDO, takže prijímacie skúšky sme ani nevyhlasovali. Nie je záujem zo strany rodičov, ani detí, napriek oboznamovaniu verejnosti o náplni tohoto predmetu. Chýba zanietený učiteľ, ktorý by sa chcel venovať tomuto odboru výhradne a sám si urobil v ZŠ prieskum a venoval by sa všetkým druhom – divadlo, poézia, prednes, pantomíma, bábkarstvo……

V roku 2014/2015 podľa starých osnov / ročníky 7-8/ I. stupeň a II. stupeň, študovalo v škole 22 žiakov, z toho na I. stupni 11 žiakov / 9 VO, 2 HO/, na II. stupni 11 žiakov/ 2 TO,1 VO, 8 HO /

Podľa ŠVP od roku 2008

- v primárnom štúdiu ISCED 1 B / 1. časť/ základného štúdia študovalo 133 žiakov

  25 v TO, 48 vo VO, 60 v HO.

- v sekundárnom štúdiu ISCED 2B / 2. časť/ základného štúdia študovalo  65 žiakov

   13 v TO, 33 vo VO,19 v HO .

Spolu teda začalo študovať v škole 342 žiakov - VO 176

                                                                                  HO 108

                                                                                   TO  58

 

Stav sa v priebehu školského roku zmenil novými prijatými žiakmi /15/ k 31.1.2015 a žiakmi ktorí štúdium ukončili /14/ k 1.2.2014 na stav 341 žiakov.

 

        Štúdium ukončilo klasifikovaných 285 žiakov / bez PŠ /, z toho 261 vyznamenaných.

Deti z PŠ absolvujú prípravné štúdium bez známky.

Neklasifikovaných bolo 8 žiakov, 1 robil komisionálnu skúšku 26.8.2015 a postúpil do vyššieho ročníka.

Postupovú skúšku po ukončení PŠ vykonalo do 1. ročníkov 27 žiakov / 12 VO, 3 HO, 12 TO/.

Postupovú škúšku a ukončenie ISCED 1 B  absolvovalo  26 žiakov  / 13 VO,  3 HO,  6  TO/.

 

Našim ďalším dlhodobým cieľom totiž bolo, aby čo najviac žiakov pokračovalo v štúdiu na druhom stupni, lebo títo žiaci dokážu školu najlepšie reprezentovať a dajú sa snimi vytvoriť programy a výstavy na ktorých je možné vysledovať prácu učiteľa i žiaka.

V tomto roku všetci žiaci II. stupňa školu reprezentovali na väčšine akcií / hudobná zložka DFS – vždy keď TOf –koncerty=Stretnutie pri cimbalovke, Luciovská kapustnica,Vianoce v kostole, MDŽ,Koncert cimbálových muzík, Úsmev pre mamičku, MFF Myjava, Absolventi, Iskerka brezovanom.

 

VO v súťažiach –10 cien na medzinárodných súťažiach a 21 ocenení v súťažiach pre ZUŠ.

HO v súťažiach – 3 ceny

Štúdium začalo a ukončilo - VO žiakov       Kazičková –  21        -           19

                                                            Koníková   -  62        -           65

                                                            Kováč         -  63       -           59

                                                            Mikulčík    -    0        -          0 – žiaci VO JK,JK

                                                            Sedláková  -  30        -           31

                                   HO  žiakov       Hasa              -  18    -           18

                                                            Adamcová      22    -           24

                                                            Hašanová       -  20    -           19

                                                            Michalec        -  15+ 3PŠ      16

                                                            Petruchová    -    7    -             7

                                                            Vojtková         -  19    -           16

                                                            Michalička       4    -             4

                                                            Mihalovičová -    0    -             5       

 

                                   TO   žiakov     Zruttová         - 33     -           34

                                                           Sedláková       -   5     -             5

                                                           Valová            -    5     -             6

                                                           Košnárová     -    4     -             4

                                                           Ďuricová        -   11    -           11

 

Týchto žiakov vyučoval jednotlivé odbory a špecializáciu pedagogický kolektív  ZUŠ Brezová pod Bradlom v zložení :

 

HO:   Mgr. Ján Michalec – HN,  husle, kontrabas, gitara sólová, cimbalovka

          Ján Hasa - bicie, keyboard, zobcová flauta       

          Viera Petruchová – zobcová flauta, priečna flauta - dôchodkyňa / dohoda /

             Dušana Adamcová – klavír, korepetície

             Paed Dr. Božena Vojtková – spev / neúplný úväzok /

             Anna Hašanová –  husle, gitara, cimbal, cimbalovka , violončelo, DFS Iskerka

            Mgr. Pavol Michalička – heligonka / dohoda /

od 1.2.2015   Ľubica Mihalovičová – spev / dohoda /

 

VO : riad. Mgr. Jana Kazičková – k+m  / ISCED 1B,  ŠPD /

                          Jana Koníková – k+m /PŠ, ISCED 1B, ISCED 2B, 8. roč.I. st., /

                          Miloš Kováč    -/špecializácia keramika ISCED1a2B, 8r.,II. st. a ŠPD/

                 Mgr. Katarína Sedláková – PŠ, ISCED 1B, VT,

            živnosť  Mgr.art  Ján Mikulčík   - PG – do 31.1.2015 ako voliteľný predmet

 

TO :    dohoda  Mgr.Dana Zruttová           TO – folklór /PŠ, ISCED 1B, /

           dohoda   Mgr.Diana Ďuricová            TO- folklór /ISCED 2B, 8. roč./

                          Mgr. Katarína Sedláková- HPP /ISCED 0/

           živnosť   Ing. Dušana Košnárová – TO TIN /ŠPD/

          dohoda    Hana Valová TO- zameranie moderný tanec – / ISCED 1B/

 

Spolu teda 17 pedagógov-               5 TO  /Sedláková VO aj TO /

                                                         5 VO

                                                         8 HO

 

nekvalifikovaní – Valová, Michalička , Mihalovičová - odborne i pedagogicky

                             Košnárová , Ďuricová, Zruttová, - odborne

 

              Učitelia si svoje povinnosti plnili vzorne a zodpovedne, čo sa ukázalo na množstve a kvalite uskutočnených akcií a prezentácií školy na rôznych fórach.

 

 

Absolventov v  školskom  roku 2014/2015 bolo vo VO  31 –   9 v I.st. - 8.roč./, JKon 7,MK 2/  

                                                                                  8      ŠPD - 4.roč./ MK 4, Jkaz 4/

                                                                               14    ISCED 1B /1 JKon, 4 MK , 9 JK/

                                                            

                                                                          TO    3 -   3 v ISCED 1B / 1 HV, 2 DZ/

                                                                          HO 15 -    2. v I.st. - 8.roč. / AH 1, DA 1/

                                                                                           1  v ŠPD - BV

                                                                              10     ISCED 1B/ 1AH, 2BV,3JM, 4AD

 

V tomto školskom roku sa 1 žiak z VO hlásil na strednú školu úžitkového výtvarníctva v Bratislave / žiačka J. Koníkovej/, pol školského roka sporadicky navštevovala triedu J. Kazičkovej –  nevykonala úspešne prijímacie pohovory.

Na vysokú školu - architektúru / urbanistika a záhradná architektúra/ sa tento rok nehlásil nikto.

Na konzervatórium sa v tomto šk. roku tiež nehlásil nikto..

      

2 prevádzkové pracovníčky: 1 upratovačka –100 % úväzok – Anna Komadová do 15.2.

                                              1 upratovačka –100% úväzok–Božena Lišková od 1.3.2015

                                              1 ekonómka  - 100% úväzok -Anna Siváková

 

Prevádzkové pracovníčky úzko spolupracovali s pedagogickým kolektívom , prispôsobili sa podmienkam školy na patričnej úrovni, v rámci ich povinností i potrieb školy a pomáhali aktívne pri rôznych akciách v budove, i mimo nej , ako členky organizačného týmu.

Anna Siváková je zástupkyňa nepedagogického personálu v RŠ.

              Aj spolupráca medzi odborová a medzi predmetová bola naďalej na veľmi dobrej  úrovni, čo umožnilo opäť tvorbu rôznorodých a vždy ináč pôsobiacich programov pre verejnosť.

Pestrosť, zameranie sa na danú tému, vhodné vekové zloženie vystupujúcich pre príslušný program, gradácia programu, zmena a rôznorodosť adresátov boli motivačnými prvkami pri tvorbe projektov programov vznikajúcich na predmetových komisiách. Vznikli tak i zaujímavé programy s prepojenosťou štúdia detí podľa osnov s ich záujmami / VO s TO a HO /, motivovanie do ďalšej činnosti , prehlbovanie špecializácie, čím sa snažíme zväčšovať potenciálny rast  detí i pedagógov po všetkých stránkach.

      Žiakov sme sa podľa ich možností snažili zapojiť do aktivít v rôznych odboroch, aby pochopili dôležitosť prepojenia umeleckých smerov vo všetkých odboroch, vedeli ich chápať, vnímať a rozumieť im  a vážiť si výsledky úsilia iných. Našou snahou je využiť tvorivý potenciál žiakov pre myšlienku komplexného umeleckého vzdelávania a jeho uplatnenia v praxi. Stavebným materiálom je kvalita prosperujúceho žiaka a potenciál učiteľa. Tento dlhodobý plán rozvoja smerovania komplexného pedagogického pôsobenia sme chceli zamerať nielen na našich žiakov, ale i na deti v meste a okolí a to rôznymi formami .

Zdá sa, že vďaka spolupráci s MŠ, ZŠ  v Brezovej pod Bradlom  v tvorbe programov pre nich a s nimi , sme našli dobrý potenciál pre ďalší spoločný rozvoj všestrannosti detí aj keď my si vieme predstaviť ešte užšiu spoluprácu.  Hoci sú deti vyťažené aj aktivitami mimo našej školy, snažíme sa spoločne vychádzať si v ústrety a spolupracovať. Aspoň teda z našej strany. Spolupracujeme naďalej  i s cirkvami pri výchove budúcich hudobníkov v kostole pomocou metodickou i úpravami notového materiálu a umožňujeme našim žiakom súťažiť v cirkevných súťažiach a vystupovať pri rôznych cirkevných aktivitách. Naši žiaci získali i viacero ocenení v týchto sôťažiach.

         Viacerí žiaci navštevujú stále 2 i viac študijných tried v individuálnom i skupinovom vyučovaní naraz . Niektorí sa počas štúdia jedného z odborov rozhodnú študovať aj iný odbor. Videli sme to na tohtoročných prijímacích skúškach, teší nás to a dúfame, že i naďalej túto možnosť budeme môcť žiakom poskytnúť vďaka uzneseniu MsZ ktoré túto možnosť schválilo. 

         Myslíme si však, že na tomto poli je treba ešte veľa práce, aby žiaci dokázali rešpektovať pracovný proces vzniku úspešného výsledku, plne ho chápať a oceniť ho.

      

  Overujeme si naďalej, že je treba sa vo zvýšenej miere venovať žiakom nadaným , talentovaným a usilovným a vychádzať im v  ústrety pri získavaní zručností a študijných vedomostí ktoré využijú na rôznych typoch škôl v nasledujúcom štúdiu.  Snažili sme sa vychádzať každému v ústrety pri tvorbe individuálneho i skupinového predmetu tak, aby ho dokázal skĺbiť so svojimi inými povinnosťami a záľubami, aby nenarušil  a bez problémov  a stresov zvládal vyučovanie v ZUŠ so svojimi školskými povinnosti. Koordinovanie vyučovania pre deti navštevujúce viacero odborov tak, aby mohli pokračovať so svojimi spolužiakmi sme stanovili tak, aby sme ich nepreťažovali v ich dennom  rozvrhu. Podarilo sa nám to vcelku veľmi dobre a nikto nemusel ukončiť štúdium z tohoto dôvodu, hoci sme rozvrhy niekoľko krát museli prispôsobovať.

Vzhľadom na to, že sme nevyučovali už obligo predmety v HO, ani rozšírené vyučovanie vo VO, mali sme menej kolíznych stretov pri stanovení rozvrhov. Tieto  sme nevyučovali vzhľadom na vyťaženosť vyučujúcich v hlavných a povinných predmetoch. Triedy a stavy žiakov sme ale počas roku upravili tak, aby všetci mohli študovať, podľa možností pri terajšom stave vyučujúcich, podľa platných osnov aj keď so skrátenou časovou dotáciou /HO i TO/. Títo žiaci však väčšinou sú aj žiakmi rôznych hudobných zoskupení, kde časovú dotáciu vyrovnávajú. 

Pri prijímaní žiakov na štúdium sme sa ale rozhodli podľa nového školského vzdelávacieho plánu všetkým žiakom naplniť povinné vyučovacie predmety čo najviac  a preto sme do individuálneho štúdia do vyšších ročníkov urobili výber žiakov, nakoľko ešte pred prijímacími skúškami, na základe písomných podkladov pre budúci školský rok, mali všetci vyučujúci úväzok s nadpočetnými hodinami. Tým sa stalo, že sme neprijali všetkých uchádzačov o štúdium. Neprijali sme aj na základe malého záujmu o štúdium deti do HPP, lebo pokračovať v štúdiu malo len 1 dieťa a prihlásení boli 3 uchádzači.

 

Prijímacie skúšky do šk. roku 2014/2015 spolu vykonalo  uchádzačov- máj, jún   31

                                                                                                                    september   22

Neprijatých žiakov –   0

Prijatých žiakov     –  53   : HO         22

                                              VO         18

                                              TO          13

                                                                                                                       január      15

                               -  20  :   HO             4

                                             VO             8

                                             TO             3            spolu do štúdia prijatých 68 uchádzačov

 

Štúdium ukončilo / aj prerušilo/ k 1.2.2015 žiakov 21 -    VO   11         HO  9      TO  1

 

              Od začiatku sa snažíme o celkovú umeleckú gramotnosť  a podporujeme snahu vyskúšať si tvorivosť tam, kde dieťa prejaví  záujem – voľný pohyb po škole, na výstavy, na koncerty, prehrávky, všetky akcie školy.

Rôznorodosť kultúrneho diania v našej budove tomu napomáha, lebo i iné inštitúcie sa u  nás prezentovali MŠ, ZŠ,či MsK, čo je logické, keďže s nami je v jednej budove. Spolupracujeme pri inštalovaní výstav k besedám, súťažiam, krstom knihy aj hudobným programom a pod. Vždy im radi vypomôžeme všetkými formami, veď aj oni sú predstavitelia kultúry..

          

Priestorové vyťaženie školy je po celý týždeň poobede, vrátane výstavných priestorov školy, kde sa učil cimbal / kvôli prenášaniu/ a TO a slúžia aj ako cvičné priestory, hlavne pre klavíristov.

Aj tento rok nám chýbala  cvičná trieda. Tento problém v záujme žiakov ktorí nemajú doma nástroj  sme sa snažili riešiť vo večerných hodinách, využívaním spoločenskej sály, chodby pred triedou spevu a uvoľnenými triedami. Je to však nedostatočné riešenie.

              VO sa pravidelne, podľa plánu práce, prezentoval výtvarnými prácami detí  na výstavách  v koncertnej sále ale i mimo nej, čím zviditeľňoval prácu VO širokej verejnosti stále. Propagačnú činnosť má na starosti riaditeľka a zástupkyňa školy. Výstavnú  majú podľa plánu PK na starosti všetci učitelia VO podľa zamerania knkrétnej výstavy.  Propagačné skrinky, oznamy, kroniku a plagáty riešila riaditeľka a zástupkyňa. Všetky propagačné materiály ako pozvánky, plagáty, informácie o škole na webe a stránkach mesta mala na starosti riaditeľka a zástupkyňa. Zástupkyňa má na starosti i fotodokumentáciu. Kameroval M. Kováč. Výstavnáčik, dokumentácia výstav v škole, mala na starosti Mgr. K. Sedláková.

 

Naďalej plánujeme spolupracovať i s MsÚ, MsKS, KD a CVČ tak, ako doteraz. Trvalé väzby pri určitých udalostiach  sú už na potrebnej úrovni a osvedčili sa – napr., koncert

pri príležitosti mesiaca úcty ku starším, jubilanti, výročia mesta, so SČK, akadémie k rôznym výročiam, deň matiek, MDD, MDŽ, Dary zeme.......

 

    Bez väčších finančných nákladov sme sa snažili udržiavať priestory školy, učebne, komunikačné priestory, WC. Menšie opravy a úpravy sme riešili sami z vlastných zdrojov, ako pravidelná údržba WC, umývadlá, opravy stoličiek a schodov, svietidlá / Kováč, Hasa a za pomoci zriaďovateľa ako vlastníka budovy cez pracovníka ktorý má na starosti budovy mesta.

 

Motivačné a estetické pôsobenie na žiakov  v celom objekte školy bolo a aj bude časťou nášho dlhodobého programu školy, preto stále aktualizujeme výstavné i komunikačné priestory školy a výzdobu tried podľa požiadaviek vyučujúcich.

                          Odzrkadľuje sa to i na správaní sa žiakov v budove, vedomom poškodení zariadenia školy, pomôcok alebo výzdoby interiéru  a celkovej úpravy.Nemáme problémy so zámerným ničením ani poškodzovaním.

 

            V oblasti BOZ a CO  sme sa podľa predpisov snažili dodržať všetky stanovené normy a predpisy, nariadenia a doklady. Sú pripravené stále k nahliadnutiu v zborovni a v riaditeľni. Úraz sme nemali žiadny.

        

              S pracovnými povinnosťami a výhodami sa zamestnanci školy oboznamili na poradách konaných podľa vopred vypracovaného harmonogramu , ktorý zamestnanci dostali na začiatku šk. roka. Tento bol stále i vyvesený v zborovni a v riaditeľni k nahliadnutiu.

         Žiaci sa so školským poriadkom oboznámili hneď na  prvých vyučovacích hodinách skupinového vyučovania  a učitelia im podľa potreby a veku aktualizovali a dopodrobna objasnili  prakticky význam jednotlivých bodov školského poriadku. Túto skutočnosť mali za  povinnosť uviesť i v školskej pedagogickej dokumentácii  a v žiackych knižkách žiakov.

          Učitelia vyučovali podľa vopred vypracovaných  rozvrhov / ktoré sa ustálili po koordinácii všetkých aktivít žiakov v škole i mimo nej / , osnov a plánov s prihliadnutím na individualitu dieťaťa a podľa ŠkVP. To platí ako pre individuálne tak i pre skupinové vyučovanie. Do úvahy sme museli zobrať záujmy i možnosti každého žiaka osobitne.  Pri prezentácii práce so žiakmi na verejnosti sa navzájom učitelia  tak ako doteraz rešpektovali a tolerovali s prihliadnutím na záujmy kolegov, žiakov, školy, ZŠ či MŠ , v čom dôležitú úlohu zohrali PK a ich vzájomná spolupráca.

          Umelecké zázemie mesta, terajšie  i budúce, je podmienené  našou činnosťou, čo si uvedomujeme, a závisí od seriózneho prístupu každého z nás ku svojej práci. Každý si je preto vedomý zodpovednosti pri príprave jednotlivých žiakov, ktorá sa v budúcnosti môže zúročiť v spolupráci terajších žiakov ako budúcich rodičov detí ZUŠ     Už teraz, vidíme, že bývalí žiaci školy s nami v styku ako rodičia spolupracujú oveľa bezprostrednejšie a častejšie nám vychádzajú v ústrety, chápu naše problémy a požiadavky.

              Našou snahou teda je i naďalej  vychovávať a pripravovať aktívnych, nie pasívnych , aktérov  v oblasti kultúry a umenia.

             Ide nám o aktívne a zmysluplné vypĺňanie voľného času nielen našich žiakov – aktérov podujatí – ale i vnímateľov – konzumentov .

              Ide nám o uvedomenie si potreby krásna, odmietanie závislostí na alkohole, hazardných hrách, fajčení a drogách budovaním a utvrdzovaním správnych návykov v ich celom živote , v seba uvedomení si svojej dôležitosti a možnosti sebarealizácie na úseku kultúry vo svojom blízkom okolí.  

Snažili sme sa preto podchytiť vo všetkých odboroch žiakov už v materskej škole, pretože po skúsenostiach práce s týmito deťmi môžeme povedať, že väčšinou končia školu ako absolventi aspoň jedného z odborov.

 Nemusí z neho vyrásť umelec, ale aktívny vnímateľ a tvorivý človek v ktoromkoľvek z odborov, výborný amatér, čo si svoj život  vypĺňa koníčkom ktorý ho zaujíma.

        

Spolupráca s rodičmi je na dobrej, hoci stále nie želateľnej, úrovni.

Drobné problémy triedni učitelia boli schopní vyriešiť si, či už pedagogické i  výchovné,  bezprostredne s rodičmi v priamom styku okamžite, alebo telefonicky.

Riešili sme problém rodič-učiteľ /Vojtková/kde prišlo k prestupu žiakov k inému vyučujúcemu.

Skôr nedorozumenia vyplývajú z  neinformovanosti rodičov, alebo nesprávneho a skresleného informovania /Vojtková/, a u tých ktorí nemajú dostatočný kontakt so školou, nekontrolujú prácu svojich detí, žiacke knižky, nezaujíma ich dianie v škole tak, ako by to pre všetkých, hlavne žiakov, bolo ideálne. Nepoznanie systému práce  v ZUŠ  , v jeho špecifikách a možnosti kombinácií, môže vzhľadom  na nedostatok informácií, alebo skreslených, vytvoriť mylný názor na systematickú prácu. Mnohí nám však pomáhali po materiálnej i finančnej stránke , i pochopením našich požiadaviek a problémov, uľahčiť prácu  v rôznych oblastiach.. Okrem rodičov nám pomáhali i iní priatelia školy a nemalú pomoc nám poskytol i MsÚ , hlavne po stránke finančnej, poradenskej a technickej.

 

              RŠ pracuje v novej zostave – Predseda Mgr.Erika Dunková, zástupca zriaďovateľa Ing. Gabriela Plačková, zástupcu MsZ Ing. Slavku Bajzovú vymenila poslankyňa Mgr. Marta Stančíková, za rodičov Lívia Janštová, Iva Marková a Mgr. Zuzana Durcová, za pedagógov Mgr. Ján Michalec, Miloš Kováč a nepedagogických zamestnancov Anna Siváková.

      

                        Výšku príspevku rodiča na štúdium MsZ  nezmenilo, zostala ako minulý 

         školský rok bezo zmeny a bez ohľadu na to, koľko odborov žiak navštevuje.   

     

           HO –   5 € mesačne  =  25  € polročne,   ŠPD   10€ mesačne   =  50  € polročne                                                                 VO  -  3 €  mesačne  =  15  €  polročne,  ŠPD   10€  mesačne  =  50 € polročne                                 

           TO   -  3 €  mesačne  =  15  €  polročne,  ŠPD   10€  mesačne  =  50  €  polročne

Školné sa uhrádzalo priamou platbou na príjmový účet školy spravidla polročne, s možnosťou dohodnutých splátok.

Dali sme opäť rodičom možnosť uhradiť školné pre 1. polrok šk. rok 2014/2015 už od júla 2014, tak ako si to sami navrhli a schválili na stretnutí rodičov v predchádzajúcich školských rokoch. Viacero rodičov túto možnosť využíva a školné uhrádza už počas prázdnin.

 

           Počet vyučovacích hodín, tried a stavy žiakov v  tomto šk. roku boli, tak ako v minulom šk. roku, podriadené úlohe racionalizácie a úpravy hodín úväzkov tak, aby sa netvorili zbytočné nadčasové hodiny (úväzok ostáva 23 vyučovacích hodín.)  ale aby mali šancu byť odučení všetci prijatí žiaci. Tým sme opäť nesplnili podmienku naplnenia osnov – vyučujú sa len povinné predmety, niektorí žiaci majú krátené hodiny ( z 1,5 –na 1,0 podľa uváženia učiteľa a objektívnych situácií  ), žiaci nemali možnosť štúdia obliga, rozšírené vyučovanie nie je.

          Učitelia vzhľadom na vysoký počet odpracovaných hodín vyučovaním svojho vyššieho úväzku a suplovaním bez možnosti finančného vykrytia vzhľadom na finančnú rozpočtovú politiku/ platený mali len základný úväzok / učili do konca školského roku hodiny  bez nároku na odmenu ako odpracovávanie prázdnin  ( čo bolo 18 pracovných dní ),  s vedomím, že odpracujú viac a s možnosťou čerpať náhradné voľno v čase keď ho budú potrebovať.

Okrem p. uč. Vojtkovej / neúplný úväzok- učila aj v ZUŠ Skalica/ však poberali osobný príplatok a stanovený poplatok za triednictvo mali všetci.

           Všetci učitelia sa na základe dohôd v PK rovnomerne, bez ohľadu na výšku úväzku ale v záujme školy, podieľali na tvorbe programov, akcií školy a reprezentácie školy podľa vopred vypracovaného plánu akcií na šk. rok a momentálnej požiadavky  či potreby.

          Harmonogram porád  bol vypracovaný vopred riaditeľkou v auguste. Dostali ho vyučujúci na začiatku školského  roku k prerokovaniu a schváleniu po úpravách. Porady sa spravidla konali jeden raz mesačne v čase optimálne najpotrebnejšom, vždy doobeda o 9.00 hod., vzhľadom na dochádzajúcich učiteľov. Okrem toho podľa potreby zvolávala riaditeľka v nutných situáciách počas vhodného času medzi vyučovaním   krátke stretnutia pedagógov na vyriešenie akútneho problému. Samozrejme tieto porady nemôžu byť plánované a nevyhotovuje sa z nich žiadny záznam. Riešia momentálny problém s nutnosťou okamžitej reakcie, čo sa nestáva často. Porady pedagogickej a pracovnej sa zúčastňovali všetci pedagogickí zamestnanci, okrem tých, ktorí pracujú u iného zamestnávateľa alebo živnostníkov / Michalička, Valová, Košnárová, Mikulčík, Zruttová, Ďuricová - študentka/. Boli však vždy informovaní riaditeľkou a zápisnicou z porady  o všetkých bodoch ktoré pre ich prácu učiteľa boli podstatné, čo potvrdili aj svojím podpisom v knihe porád.

Porady pracovnej sa zúčastňovali aj nepedagogickí zamestnanci.

Učitelia, ktorí sa z odôvodnených dôvodov porady nemohli zúčastniť, boli tak isto informovaní individuálne s obsahom porád, rozhodnutiami a závermi  a s tým, čo z nich je pre ich prácu podstatné.  Porady sú evidované a dokladované zápisnicami v knihe porád podľa predpisov  a vždy ju zaznamenával iný člen kolektívu.

          

              Plán akcií školy bol skoordinovaný a bol stále k nahliadnutiu v zborovni a riaditeľni školy na dohodnutom mieste.

             

V  šk. roku sme mali opäť len jednu predmetovú komisiu pre každý odbor. Nemalo by zmysel aby sa  vyučujúci ešte trieštili na viac PK nakoľko by všetci boli vo viacerých naraz.

Takže  PK pracovali v tomto zložení : VO – Koníková Jana

                                                                        Kazičková Jana, Sedláková Katarína,

                                                                        Miloš Kováč,  1/2 Ján Mikulčík

                                                             HO –  Anna Hašanová

                                                                        Dušana Adamcová, Viera Petruchová,

                                                                        Ján Michalec, Božena Vojtková, Ján Hasa

                                                                        Pavol Michalička, 2/2 Mihalovičová Ľuba

                                                              TO -  Katarína Sedláková

                                                                         Hana Valová, Dušana Košnárová, Diana                                                                   Ďuricová, Dana Zruttová

 

PK pracovali tak, aby podporili vzájomne svoje snaženia a ich aktivita viedla ku komplexnému vnímaniu umenia ako celkovému prínosu pre každého jednotlivca, ku skvalitňovaniu programov a náplne akcií , k lepšej propagácii činnosti školy a jej výsledkov. Skoordinovanie podnetov z  PK prebehlo na poradách školy.

 

 Vzdelávanie:  Rozvíjanie emocionálnej inteligencie a komunikačných zručností – 

                        prihlásení: Sedláková, Koníková, Vojtková, Kováč

                        Tvorba a využitie digitálnej fotografie

                        prihlásení : Sedláková

                        Výtvarné umenie ako súčasť poznávacieho procesu

                        prihlásení : Sedláková, Kováč, Koníková

                       Aktivizujúce metódy vo výchove- Sedláková, Hašanová, Adamcová, Kováč, Koníková, Michalec,Hasa, Vojtková - prebieha

                       Zážitkové učenie v HV v predprimárnom vzdelávaní v ZUŠ- Koníková, Kováč, Sedláková, Vojtková – ukončenie október 2014 /8 kreditov/

                       Rozvoj pohybových a rytmických schopností hudbou a tancom v predprimárnom a primárnom vzdelávaní - Sedláková, Vojtková -  ukončenie október 2014 / 6 kreditov /

                         

Zodpovední pracovníci za            CO     – Kazičková Jana

                                                     PO     – Hasa Ján

                                                    BOZ  – Kováč Miloš a Lišková Božena /upratovačka/

 

      S pracovnou morálkou zamestnancov  som bola spokojná okrem pedagóga PaedDr. Boženy Vojtkovej ktorej bolo viac krát preukázané porušovanie pracovných povinností a udelené kárne opatrenie za jej neadekvátne správanie sa voči žiakom, rodičom, kolegom i nadriadeným, za nerešpektovanie interných dohôd v rámci spolupráce, zverejňovanie interných záležitostí chodu školy a hrubé  znevažovanie súkromia kolegov . Bola riešená i rámci PK HO.

              Všetci ostatní zodpovedne pristupovali k plneniu povinností a ich snahou bolo v rámci spolupráce vychádzať v ústrety pri riešení problémov svojich i spoločných na základe dohôd. Popri povinnosti prichádzať včas na pracovisko alebo dostatočne včas vopred nahlásiť svoju neprítomnosť a jej dôvod , zúčastňovali sa na akciách školy bez ohľadu na to či sú na nich priamo zainteresovaní pracovne.

Morálny kredit učiteľa neporušil ani jeden z pracovníkov školy. 

    

              Školská kontrola bola vykonávaná podľa plánu hospitácií a kontrolnej činnosti na školský rok.

Hospitácie som v priebehu školského roku prevádzala plánovane i námatkovo, podľa potreby zistiť určité údaje, preveriť si momentálnu situáciu v niektorej z oblastí kontrolovania, a to v čase kedy nevyučujem. Zamerala som sa na prácu vyučujúceho v skupinovom vyučovaní s jednotlivcom, k individuálnemu prístupu k žiakom, kde by sa mohli vyskytnúť prípadne problémy a na deti ktoré majú problémy s učením z rôznych dôvodov / neprítomnosť rodiča, nezamestnanosť rodičov, výkyvy v učení, ../ Zistila som, že nie je dôvod u žiadneho vyučujúceho vzhľadom na jeho prístup ku žiakom k pedagogickým opatreniam. Sledovanými oblasťami boli hlavne komunikácia so žiakom, podpora a udržiavanie regionálneho povedomia u žiakov, medzipredmetová spolupráca a komplexný rozvoj žiaka . Vyučujúci nenásilnou formou sa snažia tieto oblasti výučby dodržiavať.

Vykonala som 32 hospitácií na vyučovaní vo všetkých odboroch, 20 v 1/2 roku a  12       v 2/2 roku. Kontrolu pedagogickej dokumentácie som vykonala na začiatku šk. roka, v polroku a na konci šk. roka pri uzatvorení evidencie. Nepotrebovala som vykonať pre nedostatočnú a chybnú evidencii námatkovú priebežnú kontrolu. Drobné mechanické chyby boli odstránené ihneď po vykonaní kontroly. Hospitácie vyučovania som robila aj neformálne, bez ohlásenia, vyučujúci však mali aj ohlásené hospitácie a vopred bol pripravený predhospitačný hárok k priebehu vyučovania. Niektoré tieto hodiny v individuálnom vyučovaní sa však pre neprítomnosť žiaka neuskutočnili. V priebehu celého šk. roku, hlavne v období príprav na spoločné projektové akcie a vzhľadom na momentálnu situáciu u sledovaného žiaka či skupiny som vykonávala neevidované hospitácie. Naďalej zastávam názor, že je treba čo najmenej zasahovať do vyučovacieho procesu , hlavne v individuálnom vyučovaní, a stresovať žiakov svojou prítomnosťou. Po svojom 38 ročnom pedagogickom pôsobení viem posúdiť výkyvy vo výkonoch žiakov pri prítomnosti tretej osoby. Vyrušenie dieťaťa v jeho sústredenosti môže zapríčiniť neúspech v pracovnom výkone. U niektorých žiakov tieto trémové príznaky sú a vyučujúci sa ich snažia postupne odbúravať rôznymi spôsobmi psychologického pôsobenia na žiakov počas vyučovania i mimo. Na skupinovom vyučovaní tento problém nie je až tak markantný, ale u niektorých žiakov je evidentný, hoci ma všetci poznajú.

Pri preverovaní si pripravenosti  žiakov na akcie krátkymi námatkovými vstupmi nerobím žiadne záznamy a vopred ich ohlásim, aby sa žiak pripravil. Slúžia skôr na povzbudenie žiaka, zvýšenie jeho sebaistoty a zníženie pocitu trémy pred verejnosťou.

 

Ekonomickú kontrolnú činnosť vykonávam pravidelne podľa potreby a dohody s ekonomickým úsekom zriaďovateľa.      

      

                Plán činnosti školy pre školský rok 2014/15, ktorý nadväzoval na poznatky a výsledky predchádzajúcich školských rokov, aktualizoval ich a bol východiskom pre kratšie i dlhodobé pracovné zameranie, sme splnili a doplnili ešte niektorými nepredvídanými akciami.

 

K 1.2.2015 na vlastnú žiadosť z osobných a pracovných dôvodov ukončil vyučovanie vyučujúci VO – počítačová grafika Mgr.art Ján Mikulčík ktorý pracoval ako živnostník na úväzok 3 vyučovacíe hodiny týždenne.

 K 1.2.2015 bola prijatá vyučujúca pre HO – spev Ľubica Mihalovičová, aby som vyšla v ústrety PaedDr. Božene Vojtkovej o možnosť vyučovať svojich žiakov v neskrátených vyučovacích hodinách v dotácii 1,5 hodiny. Dôvodom boli i žiadosti  rodičov 3 žiakov o možnosť prestupu k inému vyučujúcemu v predmete spev inak ukončia štúdium.

 

Plnenie:

 1.- naďalej rozvíjať medzi predmetové vzťahy pre všestrannejší rozhľad našich žiakov v oblasti kultúry ,

-všetky akcie vznikali v spolupráci všetkých odborov , čoho boli žiaci účastní,

 

 2.- využívať formy zdravého súťaženia a súťaživého myslenia pre dosahovanie lepších pracovných výsledkov u žiakov,

-zapojili sme žiakov do viacerých súťaží , hlavne vo VO,  hravou formou pri akciach s MŠ a ŠK ZŠ, vystavovaním prác pre verejnosť, súťaží z domácich prác,v projektoch

 

3.- rôznymi formami odmien a pochvál motivovať žiakov ku pracovnej aktivite , tvorivej činnosti, vlastnej prezentácie a reprezentácie školy ,

- okrem odmien vo forme sladkostí po účasti na rôznych prezentáciách i udeľovanie známok a pochvál triednym učiteľom i riaditeľkou, ocenením žiakov na konci šk. roku

 

4.– zapájať stále viac žiakov do verejnej produkcie a vedome tak odbúravať problémy so stresom  a  stavmi trémy,

-s týmto problémom sa stále boríme u žiakov nižších i vyšších ročníkov a snažíme sa stále o hľadanie nových foriem psychickej podpory konkrétnych žiakov individuálne,

 

5.- každý žiak musí aspoň 1 krát do roka prezentovať svoju prácu verejne ,či už formou vystúpenia alebo účasťou na výstave , vo svojom študijnom odbore na úrovni jeho ročníka  a táto akcia by mala byť  na úrovni výsledkov žiaka pre neho nestresujúca,

- túto úlohu splnili všetci žiaci ktorí ukončili ročník okrem žiakov ktorí majú dôvod pre nevystúpenie uvedený v triednej knihe a študentov ŠPD, ktorí vystúpili na interných skúškach. Na  počet akcií školy mnohí vystupovali i viac razy,

 

6.- prihliadať vždy, i vo výučbe skupinových predmetov , na  individuálny prístup ku žiakovi a na jeho individuálne potreby, brať do úvahy jeho schopnosti, možnosti, povahové črty a ctižiadostivosť, s vedomím pokračovania štúdia na stredných a vysokých školách umeleckého zamerania

-všetci vyučujúci sa snažili o naplnenie tohoto bodu zodpovedne, v tomto šk. roku bola aj hospitačná činnosť zameraná na tento bod / individuálny prístup vyučujúceho ku žiakovi s problémami a výkyvmi vo výsledkoch, v skupinovom aj individuálnom  vyučovaní  /

 

7.- spolupracovať v oblasti kultúry so všetkými organizáciami v prospech prezentácie výsledkov žiakov,

-všetky akcie boli súčasťou napĺňania tohoto bodu,

 

8.- snažiť sa stále vylepšovať pracovné prostredie v škole po všetkých stránkach,

- v rámci možností sme previedli niektoré ďalšie úpravy estetické, technické i praktické

             

         9.- samo vzdelávať sa štúdiom odbornej literatúry, sledovať novú literatúru a hľadať  zdroje pre získanie nových

           materiálov   v tejto oblasti,

  • je v záujme každého vyučujúceho do akej miery je zodpovedný sám ku sebe a svojim     žiakom, podľa želania dopĺňame knižnicu a notový materiál vzhľadom na možnosti

     

    10.- snažiť sa o udržanie a zlepšenie úrovne existujúcich zoskupení vytvorených v rámci školy v kompetencii 1 úväzku učiteľa alebo viacerých –komorných, duá, triá –  rozširovať ich o perspektívnych žiakov a tak v praxi realizovať individuálne snaženie žiakov, prekonávať problémy s týmito útvarmi inovovaním a aktualizovaním náplne činnosti podľa smerovania žiakov, aby boli stále motivované k činnosti,

    -existoval voľne pracujúci malý komorný orchester pod vedením p. uč. J. Michalca v obmenách na rôzne vystúpenia, cimbalová hudba DFS – J. Michalec, a Anna hašanová, klavírne zoskupenia - p.uč. D.Adamcová a A. Hašanová- duá a triá pre účely súhry nástrojov u všetkých vyučujúcich HO, priebežne podľa potreby na vystúpenia so zapojením žiakov  aj od iných vyučujúcich

             

              11.- všetci žiaci ukončia školu absolvovaním praktickými a teoretickými skúškami,

             - všetci žiaci absolventských ročníkov štúdium úspešne ukončili v ISCED 1B, ISCED 2B, v II. stupni, i 

  •            v ŠPD .

            - 1 žiak HO vykonal úspešne komisionálnu skúšku z HN a postúpil do vyššieho           ročníka

            - Žiaci TO nerobia teoretické skúšky.        

           - Žiaci PŠ robia postupovú skúšku, všetci vykonali úspešne.

     

    12.- umožniť pedagógom vzdelávanie sa na všetkých úrovniach / zvyšovanie kvalifikácie odbornej, funkčné vzdelávanie, semináre, školenia / s možnosťou účasti na rôznych aktivitách poriadaných MC, inými ZUŠ, galériami, školiacimi strediskami a inými kultúrnymi inštitúciami,

  • všetkým žiadostiam o vzdelávanie som vyhovela

     

    13.- prezentovať výsledky pracovného snaženia žiakov všetkými možnými formami a spôsobmi,

    -akcie, výstavy, skrinky mesta a ZUŠ, miestna televízia BTV, Novinky spod Bradla, priestory školy, súťaže , regionálna tlač, projekty, stránka mesta,......

     

    14.- prezentovať svoju umeleckú aktivitu na rôznych fórach, zverejňovať svoju tvorivosť a profesijné zameranie  /aspoň pre žiakov k motivovaniu ich prezentácie na verejnosti /,

     -vystupovanie so žiakmi na verejnosti / Michalec, Hašanová, Adamcová, Petruchová, Michalička/, hra v kostole na organe /Adamcová, sama i so žiakmi /, hra v cimbalovke /Michalec/, hra v tanečnej kapele / Hasa, Adamcová /, člen folklórneho súboru –/M. Kováč/, hra na heligonke v súbore / Michalička /spev v kostole / Vojtková/,

     

    15.- aktívne spolupracovať s kultúrnymi inštitúciami v meste na tvorbe miestnej kultúry,

    -program pre starších, Cena mesta,  Dary Zeme, Synoda, stavanie mája, darcovia krvi, deň matiek, vianočný koncert v kostole, MFF Myjava,  jubilanti,

     

    16.- snažiť sa o vylepšenie vzťahov s rodičmi na báze individuálnych stretnutí  učiteľ – rodič,

    - na 2 stretnutiach s rodičmi spoločne a triednych stretnutiach individuálne podľa potreby zvolaných aspoň 1 raz  prekonzultovali vyučujúci prácu žiakov a problémy školy, na triedne prehrávky pozvali vyučujúci / nie všetci/ i rodičov

     

    17.- získavať viac žiakov pre štúdium na druhom stupni a pre dospelých,

    -  stav dospelých sa v minulom šk. roku upravil na študentov so skutočným záujmom  ktorí v štúdiu pokračujú, stavy sa vo všetkých odboroch ustabilizovali a pohyb je minimálny do plusu, II. stupeň je v každom roku veľmi individuálny

     

    18.- spolupracovať s bývalými žiakmi školy na rôznych akciách a umožniť im prezentáciu svojich umeleckých snažení v našich priestoroch – výstavy, literárna činnosť, vystúpenia ……

    -takýto typ prezentácie sa v tomto šk. roku neuskutočnil – bývalí žiaci sa pripravujú na prezentácie aj inde, prísľub pre nasledujúce obdobie

     

    19.- umožniť návštevou galérií , výstav, koncertov a divadelných predstavení  , prehliadok , prípadne exkurzií bezprostredný styk s umením a aktívnymi umelcami profesionálmi i amatérmi,

  • vystúpenie ZUŠ Z. Mrkose v Brne - Tretie rande s cimbalovkou
  • vystúpenie ZUŠ Z. Mrkose v Brezovej - Tretie rande s cimbalovkou
  • SNP v literatúre – MsK
  • MRŠtefánik a súvislosti – celoslovenská súťaž a výstava VO
  • Podoby prútia – Rudník – DFS
  • Zájazd žiakov do Bratislavy na výstavu TUTANCHAMÓN
  • Davidova harfa

    -                 folklórny festival Myjava -  TO, HO

     

    20.- pôsobiť vedome na etické i estetické cítenie žiakov v škole  i mimo – ochrana majetku, údržba a tvorba pomôcok a výzdoby školy, dodržiavanie školského poriadku, zdravé životné prostredie, kvetinová výzdoba, aranžovania,

    -aktuálne, stále pôsobenie v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,

             - foto z projektu TO v triede TOf i v budove

    - keramika – dotvorenie v spoločenských priestoroch / aula pred spoloč. sálou a chodby/

     

    21.- vo zvýšenej miere sa venovať nadaným žiakom a tak cielene rozvíjať ich talent,

    - programovo u všetkých takýchto žiakov sme sa snažili podľa možností žiakov venovať sa im nad rámec vyučovacích povinností a času  / žiaci hudobnej i tanečnej zložky DFS, príprava na prijímačky VO /

     

    22.- v čase vyučovania nevyrušovať bezdôvodne svojich kolegov pri práci so žiakmi

    - snažíme sa o dodržiavanie, ako sa dá vzhľadom na prelínanie rozvrhov u jednotlivých učiteľov, doriešenie na PK, pri spoločnom vyučovaní v 1 triede / VO/ využiť vyučovanú látku kolegu na porovnávanie a motivovanie

     

    23.- vzájomne rešpektovať svoj pracovný čas,

    - vzhľadom na individuálny pracovný čas u každého vyučujúceho je tento bod nutný,

      jediný kto ho porušoval bola B. Vojtková – upozornená na porade

     

    24.- pracovný proces bezdôvodne nenarušovať hospitáciami,

    - hospitácie vykonávam na základe dohody s pedagógom vždy s určitým úmyslom pomôcť žiakovi, či pracovnej skupine, k zlepšeniu sledovaného problému,

     

    25.- nenásilnými formami sa počas celého roku venovať vedomej orientácii na prevenciu všetkých drogových závislostí,

    -vo VO spracovaním danej tematiky a vystavením prác v priestoroch školy- výstava Drogy bola realizovaná v novembri 2014,

  • nenásilnou ale vedomou formou vsunutím do učebných tém vo všetkých odboroch

     

    26.- snažiť sa o získavanie žiakov z radu rómskych rodín do všetkých študijných odborov aj s možnými úľavami,

    - problém je s vytrvalosťou u týchto žiakov – 1 žiak v priebehu roka opäť ukončili štúdium, momentálne ku koncu roka nemáme žiaka

    - neprijímajú ani možnosť štúdia bez úhrady školného

    - na prijímacie skúšky neprišiel nikto

     

    27.- vyhľadávať talenty nielen z nášho mesta ale aj z blízkeho okolia odkiaľ je možné bezproblémovo žiakom dochádzať na vyučovanie / pozvánky na akcie, výstavy, oznamy o štúdiu a prijímacích skúškach /,

    • prijali sme žiakov do nového šk. roka aj z Bukovca, z Košarísk, z Priepasného, z Trstína, z Myjavy
    • mali sme žiakov z Košarísk, Bukovca, Priepasného, Myjavy, Hradišťa, Jablonice, Vrbového, Turej lúky, Trstína,

       

      28.- v prípade zistenia alebo podozrenia na porušovanie práv dieťaťa  okamžite toto nahlásiť vedeniu školy – zanedbávanie výchovy, šikanovanie, sexuálne zneužívanie, týranie – za účelom zjednania  nápravy príslušným  spôsobom a inštitúciou,

      - nemuseli sme takýto prípad riešiť,

       

      29.- v rámci povinností učiteľa oznámiť vedeniu školy povedomie o fyzickom trestaní žiaka kolegom,

      - nemuseli sme takýto prípad riešiť,

       

      30.- venovať zvýšenú pozornosť výberu žiakov pre štúdium v ZUŠ na jednotlivé odbory – doporučovať a konzultovať aj s rodičmi vhodnosť zaradenia dieťaťa,

      -pri prijímaní žiakov po vykonaní skúšok učitelia odporučia deťom vhodné zaradenie na štúdium a jeho predpokladané možnosti jeho zvládnutia, konzultácie s rodičmi priebežne sú, aj v spolupráci s vyučujúcimi v ZŠ a MŠ, pri Dni otvorených dverí,

       

      31.- vyhľadávať talenty v MŠ a ZŠ a spolupracovať pri tom s ich vyučujúcimi ,

    • vykonali sme v oboch MŠ, na dni otvorených dverí a u žiakov ročníka ZŠ,

       

               32.-  okamžite riešiť výchovné a pedagogické problémy na PK, poradách, s rodičmi a              žiakmi,

      - problémy sa riešili okamžite, priebežne s ich výskytom, vyrozumenia rodičom a konzultácie boli následne okamžite riešené,

       

      33.- spolupracovať s RŠ na možných zlepšeniach pracovných podmienok pre žiakov i pedagógov školy,

      - s RŠ spolupráca  pri riešení problémov  v tomto šk. roku bola pri riešení žiadostí na MsZ ohľadom opráv. Iné problémy sa neriešili. Ak sme RŠ pozvali na stretnutie kvôli oboznámeniu s plánmi alebo výsledkami práce školy pracovala dobre a poradensky, riešime problém komunikácie s mestom a MsZ ohľadom  údržby strechy a rozpadávajúcej sa obvodovej stene budovy a schodov, výmaľby vestibulu zak ako v predchádzajúcom školskom roku,

      - Na podnet RŠ sa uskutočnila opäť úspešná akcia Vianočná kapustnica spolu so sponzormi školy,

       

      35.–v spolupráci s naším zriaďovateľom hľadať možnosti rozšírenia učebných špecializácií a ich finančné vykrytie,

      - v rámci možností a kvalifikovanosti učiteľov sme poskytli sortiment vyučovaných predmetov ktorý vyhovoval záujmom verejnosti, vyriešený bol spev / od ½ roka nová učiteľka/ a TO so zameraním na folklór – 2 vyučujúce na dohodu

       

      36.- svojpomocne upravovať priestory tried a vylepšovať ich pomôckami pre skvalitnenie výučby,      

      -priebežne vykonávané všetkými vyučujúcimi podľa potrieb a možností,

      - oprava opadávajúcich stien z východnej strany, znova

      - kvôli stále opravovanej ale pretekajúcej streche sa neoplatí vymaľovať vestibul / 22 rokov nemalovaný / - vysoké náklady na potrebné lešenie

      - výzdoba prácami žiakov – upravená chodba k triede keramiky

       

      37.- dopĺňať pracovné činnosti s  CVČ tak, aby sme si vzájomne  nezdravo nekonkurovali a spolupracovali pri výmene skúseností  a usmerňovaní detí v záujmovej činnosti ,

      -navzájom sa dopĺňame, nevyskytli sa nijaké problémové momenty v spolupráci, spoločne konzultujeme akcie a aktivity spoločných detí 

       

      38 .- snažiť sa o bezkonfliktné  pracovné prostredie pre celý zamestnanecký kolektív a vychádzať im v ústrety pri riešení osobných problémov,

      -neviem o nevyriešenom probléme v rámci terajšieho kolektívu, prípadné nedorozumenia, ktoré sa vyskytli, boli  vyriešené okamžite pohovorom, na PK/HO/ a na porade priamo riešeným problémov za účasti všetkých prítomných vyučujúcich v záujme nenarušenia  vyučovacieho procesu a vzájomnej spolupráce pracovníkov školy, vedenie i pracovný kolektív sa snažia podľa ustanovených pravidiel o priateľské a ústretové pracovné prostredie

       

      39.- umožňovať žiakom individuálne konzultácie ak majú o ne záujem,

      -na požiadanie / žiaci, rodičia, učiteľ /sa takéto vyučovanie konalo, nie je však nikde evidované, išlo väčšinou o pomoc pri príprave na skúšky alebo verejnú prezentáciu, alebo ako nenárokové vyučovanie za zameškané hodiny

       

       40.- hľadať stále možnosti získavania finančných prostriedkov  akoukoľvek formou  ,

                 snažili sme sa získať sponzorské príspevky hlavne vo forme materiálnej  od rodičov –       

                COOP Jednota – Ing. I. Bzdúšek 2x -70,-€ na sladkosti, materiál a pomôcky pre VO z 

                projektu, zisk z akcie Luciovská kapustnica predajom kapustnice / sponzorsky Hílek, 

                Sadloň, Šarudy, Evanjelická cirkev Košariská, ZUŠ /a výrobky VO, účasť na       

                Brezovskom jarmeku/ ešte nevieme/, glazúry od p.Anny Sadoňovej-Plačkovej/ 

                nevyčísliteľné/,

                 

                  41.- podpora nových vyučovacích stratégií

                  - vyučujúci ktorí prejavili záujem o nové spôsoby výučby, interaktívne vyučovanie a    projektové vyučovanie mali toto umožnené v plnej miere, prihlásili sa do projektu             MPC Trenčín /1 - Sedláková, Koníková, Vojtková, Michalec, Hasa, Hašanová,    

                  Adamcová, Kováč / a MPC Trnava /2 ukončené – Sedláková, Koníková, Vojtková,  

                  Kováč/

                 

                  42. - vytváranie možností multikultúrneho zázemia

                  - nie je problém, nenásilnou formou sa žiaci realizujú v rámci vyučovania i     prezentácie

                 

                  43.- spolupráca so ZUŠ Pohořelice

                  - Dokončili sme projekt FARBY, TVARY a VZORY REGIÓNOV pre VO 2 stretnutia

                    do konca roku 2014

                 

                  44.- zapojenie sa do kultúrnych projektov mesta v prípade požiadania -

                  - stretnutie seniórov Našim najmilším a Jubilanti

                  -  MDŽ

                  - deň matiek – HO, TO

                  - Dary zeme - VO

                  - Vianoce v kostole / Myjava, Brezová /

                  - Oceňovanie darcov krvi

                  - Cena mesta

                  - Stavanie mája – DFS

                 

                  45.- K významným výročiam umelcov-  program HO a spolupráca VO

                  - takéto akcie sa konali 2x pre MsK

                 

                  46.- vyučovať podľa ŠkVP

                  predpísané ročníky

       

              47. cez projekty zlepšenie finančného i edukačného charakteru - z projektov so ZUŠ   

           Pohořelice – klip rámy, látky, rôzne farby, hlinu, pomôcky pre keramiku a VO /na textil/

Novinky

Kontakt

  • Základná umelecká škola Brezová pod Bradlom
    Horný rad 566/89, 90613 Brezová pod Bradlom
  • +421 904 650 064
    Pracovné dni od 9:00 hod. do 18:00 hod.; prípadne pošlite SMS

Fotogaléria