O NÁS
ZUŠ v Brezovej existovala do šk. roku 1991/92 ako pobočka ZUŠ v Myjave.
Zmeny v spoločnosti vo všetkých oblastiach života a dostatok žiakov v hudobnom a výtvarnom odbore dali podnet k osamostatneniu 1.9.1991.
Popri všetkých problémoch s pretváraním školstva sa nám podarilo presvedčiť zastupiteľstvo mesta o pridelenie priestorov, ktoré mali byť pôvodne pre 120 miestnu MŠ, pre vtedy existujúci 5 členný pedagogický zbor. Tento krok urobili na základe dlhodobého plánu školy orientovaného na regionálnu kultúru a na základe predbežného prieskumu záujmu o dobudovanie tanečného a literárno dramatického odboru s vzájomným medzipredmetovým prepojením.Už vtedy sme si postavili priority, ktoré školu dodnes posúvajú ďalej. Pedagogickému kolektívu vždy išlo o poskytovanie vzdelania v umeleckých predmetoch pre ktoré máme pedagogické a materiálne možnosti každému, kto prejaví záujem a snahu tvorivo pracovať na sebe, bez rozdielu veku. Pripravovať deti a mládež nielen na cestu profesionálnych umelcov, ale poskytovať možnosť získavať i základné vedomosti a zručnosti k zmysluplnému vyplneniu voľného času a pre radosť z práce samej individuálnym prístupom ku každému žiakovi, akceptovať jeho záujmy, mieru talentu a schopností.Naučiť vnímať nielen žiakov , ale cez ich prezentované výsledky aj verejnosť, Vnímať umenie, ako komplex duševných a telesných dispozícií a krásna.
Motivačné a estetické pôsobenie na žiakov v celom objekte školy bolo a bude tiež časťou nášho dlhodobého programu, aby všetci žiaci sa stali aktívnymi aktérmi v oblasti kultúry a umenia.
VO
Výtvarný odbor od samého začiatku pracuje na plné obrátky a viacero žiakov ktorí odbor navštevovali sa stalo profesionálnymi výtvarníkmi, architektmi, učiteľmi v MŠ, výtvarnej výchovy či I. stupňa, designérmi, grafikmi, propagačnými výtvarníkmi, fotografmi, módnymi návrhármi. Mnohí uplatňujú získané vedomosti a zručnosti i v iných povolaniach a tešia sa s nimi ako s koníčkami rôznych zameraní. Stretávame sa s nimi na výstavách a s ich deťmi v našej škole.Výsledky ich práce možno zhliadnuť cez pracovné dni vo výstavnej sále školy.
HO
Hoci sa v HO vystriedalo počas existencie školy najviac vyučujúcich, zameranie odboru podporovalo vždy folklórne zázemie kopaničiarskeho regiónu. Počet žiakov sa udržuje na približne rovnakej úrovni, čo je dané záujmom o štúdium nástrojového obsadenia a kvalifikáciou pedagógov.
TO
Tanečný odbor prešiel najväčšími zmenami čo sa týka zamerania – spoločenský tanec, moderný tanec, step, tance iných národov, folklór. Získať kvalifikovaného pedagóga pre tento odbor je najťažšie a tak zameranie závisí priamo od záujmov vyučujúceho a aj detí ktoré si získa.
Hoci všetci vyučujúci v tomto odbore dosahovali úspechy so žiakmi i v súťažiach, v konkurencii najlepšie obstál folklór a jeho prezentácia cez DFS Iskerka, ktorý reprezentuje našu školu nielen v regióne, ale aj v zahraničí.